Инвестиции на борсата
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Инвестиционни философии

+3
kubrat
Money
pipbel
7 posters

Страница 2 от 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money (Admin) Съб Ное 13, 2021 11:32 am

Интересното е, че яденето на дърво доста рядко се е случвало, а когато се е случвало е било заради моментумни опити...

На загуба продадох WFC миналата година и беше грешка.

Така че какъв е смисълът да ме навиваш за моментум при положение, че много успешно се справям, с това което правя? Логика?


ED написа:АКо паднат под 320 спасявай кеша и търси по-добра алтернатива.
На пазара има хиляди компании, риба колкото искаш в морето. Ако целта ти е да излезеш на + от тази сделка значи не си готов да приемеш, че можеш да сбъркаш в преценката. А щом не можеш да си признаеш грешка, гарантирано ще ядеш дървото от поне половината от компаниите които взимаш.

Много добра аналогия за пазара е градинарството. В градината (портфейла) ще имаш всякакви растения (компании) - цветя, тревички и неминуемо плевели. Работата на градинаря е да почиства градинката редовно и да не допуска плевелите да станат твърде големи (загубите). Изкореняваш ги докато са малки и не пречат. Оставиш ли ги достатъчно дълго, ще задушат всичко около себе си.


Money написа:Локхийд Мартин...


Като цяло администрацията на Байдън не е най-добрата за военната индустрия, тъй като има други приоритети. Което прави целия сектор по-малко интересен от преди. Лично аз през 2020 смятах, че Ф-35, ще са приоритет дори при един стагниращ военен бюджет. Но се оказа, че не е така и че приоритетите са други.

Специално за Lockheed Martin (LMT) изглжда, че те ще са водещи в т.нар. hypersonic weapons, които са някакви ракетни системи от ново поколение. И за сега по всичко личи, че LMT ще са водеща компания в тази сфера, което дава лъч надежда за следващите няколко години. Планираният бюджет на Пентагона е за $10 млрд. до 2025г., като BI очакват поне 70% от парите да отидат в LMT. Това е много добро growth opportunity за LMT.

Един друг плюс за LMT би бил ако сделката с Aerojet се одобри от M&A дирекцията на FTC. Aerojet правят компоненти за ракетни системи. За LMT би било супер да ги вземат, защото Aerojet не може да си позволи необходмите разходите за R&D за да остане на гребена на вълната, а като част от по-голямата LMT това ще може да се осъществи. Също ще има разни еfficiеncies и cost cutting ако се слеят. Проблемът на FTC е, че Raytheon също купуват компоненти от Aerojet и явно Raytheon много активно се стремят да блокират сделката. Очевидно в ръцете на LMT, Aerojet изведнъж могат да дигнат цените за Raytheon и да им увеличат разходите.

От друга страна, на Northrop (NOC) само преди няколко години е дадена зелена светлина за подобно сливане с upstream компания. И не е ясно защо на NOC ще позволят подобно вертикално интегриране, а на LMT не.

Така че пред LMT има възможности и рискове.

Мисля да не продавам в този момент, но ако цената отиде на над $360 в близките месеци, може и да натисна sell бутона.

Money (Admin)
Admin

Брой мнения : 273
Join date : 10.10.2021

https://nyse.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Вто Ное 09, 2021 8:42 pm

ED написа:
Любопитен съм на каква цена ще излезеш от Мастер и Локхийд? ЦЕНА, не фундамент?

От Локхийд може и да изляза в близките седмици или месеци. И то не че мисля, че компанията е лоша, но проблемите, които имат може и да не се решат току-така. 

От МастърКард ми е трудно да ти кажа от сега. Може след 30г. все още да ги държа и тази единствена позиция да ми стане близо милионче в зелено. Но ако реша, че се е променил фундамента може да изляза и след два месеца. За сега не виждам нищо да се е променило обаче.
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Пон Ное 08, 2021 10:54 pm

Money (Admin) написа:
ED, според мене ти почти никога нищо не си чел от това, което пиша. И сега бориш някаква своя собствена представа за мене.
Не знам откъде реши, че купувам избушеняци и ги държа до дупка и купувам още докато падат надолу. Май ме бъркаш с terziev пак ; -)
И ако беше следил какво правя, щеше да видиш, че тази и миналата година продадох доста неща, за които не вярвам в техния durable competitive advantage. Така че ако основното ти послание е, че греша, защото никога не продавам, отговорът ми е: не, ти си в грешка, защото не правя така.
За global macro ти каза, че е пълна загуба на време. Казах ти защо темата е важна: да се следи дали има промяна на "режима". Не знам дали  разбираш какво значи това, но е супер важен въпрос и да, той е постянно в полезрените ми. А това автоматично cancel-ира повечето от критиките ти.

Чета и виждам какво правиш, но ти подавам сламки за да предизвикам критично мислене, защото си с нагласата че щом взимаш сини чипове и се опитваш да познаеш бъдещето значи си имунизиран от загуби.
Избушеняци не взимаш – целиш се в „доказано качество“ и не продаваш докато нещо ФУНДАМЕНТАЛНО не се случи с компанията.
Със сигурност не следя нито теб нито който и да е какви ги пише по форумите! не знам защо си мислиш че трябва Wink
Посланието ми е че няма добра компания, която пада (и е на безценица)! Днешните Мастеркард и Тесла са бивши Нокиа, Енрон, Блекбъри, Шеврон, и много други екс величия.
Любопитен съм на каква цена ще излезеш от Мастер и Локхийд? ЦЕНА, не фундамент?

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money (Admin) Нед Ное 07, 2021 4:25 pm

ED, според мене ти почти никога нищо не си чел от това, което пиша. И сега бориш някаква своя собствена представа за мене.

Не знам откъде реши, че купувам избушеняци и ги държа до дупка и купувам още докато падат надолу. Май ме бъркаш с terziev пак ; -)

И ако беше следил какво правя, щеше да видиш, че тази и миналата година продадох доста неща, за които не вярвам в техния durable competitive advantage. Така че ако основното ти послание е, че греша, защото никога не продавам, отговорът ми е: не, ти си в грешка, защото не правя така.

***

За global macro ти каза, че е пълна загуба на време. Казах ти защо темата е важна: да се следи дали има промяна на "режима". Не знам дали  разбираш какво значи това, но е супер важен въпрос и да, той е постянно в полезрените ми. А това автоматично cancel-ира повечето от критиките ти.
Money (Admin)
Money (Admin)
Admin

Брой мнения : 273
Join date : 10.10.2021
Местожителство : Belgium

https://nyse.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Нед Ное 07, 2021 1:15 pm

@ Мишо, поразмишлявай над примера по-долу, опитай се да вникнеш и влезеш в обувките доколкото можеш като се абстрахираш от идеята че от дистанцията на веремето всичко изглежда очевидно.
В описаната ситуация меко казано ще си нас.ал гащите. Хората които бяха 100% в пазара по онова време се самоубиваха къде заради его, къде заради ливъридж.

Айде стига за днеска.


ED написа:
Money написа:

Инвестиционни философии - Page 2 07624a10

Виж сега един интересен пример, за да добиеш предсатва in worst case scenario (рецесия с дълбока корекциа над 30-50%) какво се получава.

Всяка статистика, в която се заровиш ще видиш че средно-статситическия (ритейл) инвестититор инвестира най-много и най-агресивно когато цената е близо до върха. Да предположим, че ти си над средно статистическата извадка и си започнал да инвестираш в UNP в средата на 2007ма на около $20 и си 70% в акции (UNP).
500 000 в UNP на цена 20$ = 25 000 акции.

Средата на 2008ма имаме дип и допълваш на $27 още 30% ($300 000) = 11 000 акции.

Октомври 2008ма нов дип и допълваш останалите 20% (защото такава разпродажба  се случва веднъж на десетилетие, нали така). $200 000 * цена $ 22 = 9 000 акции.

Да обобщим - 45 000 акции в UNP.

2008ма цената пада около 13 - 14$, портфейл ти е -40% от 2008ма и -58% от пика!
В това време фалират банки, под въпрос е съществуването на финансовата система, западната цивилизация каквато я познаваме е под въпрос и всеки с инвестирани пари е пред сърдечен удар (ако не си го преживял няма как да знаеш).

Нервите ти са като корабни въжета обаче, защото знаеш как ще се развият събитията. Сигурен си че няма да се повторят рецесиите от 1928ма (25 години за възстановяване) или от 70те (18 години за възстановяване).

Убеден си че изборът на компаннии в портфейла е правилен (вместо UNP имаш портфейл от 10тина акции) защото никога не би допуснал в портфейла си да имаш банки (паднаха 80-90% в периода) или бивши пазарни лидери (енрон например). Не дай си боже да ти ги управлява Бърни Мадоф. Нищо от това не може да ти случи защото нямаш КОТВИ и греди в портфейла. Това може да се случи на друг, но не и на теб!

Ако го вярваш е наивно (по мое скромно мнение).

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Нед Ное 07, 2021 1:07 pm

Money написа:

И ето ти контра-аргумента за моментума. Моментумът е губеща стратегия за повечето ритейлъри:

Инвестирането по принцип е губеща стратегия за ритейла с изключение на вече спонетия подход DOLLAR COST AVERAGEING в индекси (разбирай всеки месец част от дохода да отива в индекс). В това няма никакво съмнение, всички статистики го потвърждават



Money написа:
Ти или си (1) много skilled, или си (2) имал голям късмет (с Тесла) или (3) следваш някаква не много суфистицирана схема, която случайно работи последните години, но не се знае кога ще спре да работи (т.е. пак късмет).

Дори случаят да е (1) от това нищо не следва за останалите от нас. Ако беше лесно, всички да сме вече милиардери. Или най-малкото всички във индустрията да са хукнали да правят моментум. Пък те не са всички. Дори не са повечето. И дори това теоретично не е възможно.

Всеки решава какво да вземе за себе си. ти си вадиш извода, че съм късметлия. Откровено казано не ме вълнува особено Smile
Това което мога да препоръчам е да се изследва примера на успешни хора или стратегии.


Money написа:
The Medallion fund is considered to be one of the most successful hedge funds ever. It has averaged a 71.8% annual return, before fees, from 1994

Е, и...? Basketball

Медалион доколкото знам използва арбитаржни стратегии, които са съвсем друга тема. Но ДА - това показва че има различни начини от общоприетото мнение (което обикновено не носи добри резултати)

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Нед Ное 07, 2021 12:51 pm

Money написа:Да обобщим. Смяташ, че:

(1) е бизсмислено да се анализра фундамента, защото има само шепа по-умни хора, които го могат
(2) и по-специално, че аз нищо не разбирам


Това го обсъждахме, вече. Ще кажа пак като преди fair enough : -). По точка (1) може да се проведе много интересна дискусия, защото самото твърдение крие в себе си голям парадокс, но до колкото видях няма апетит за подобно обсъждане.

(3) Дукенмилър е най-великият

Ама дали наистина е така? Съмнявам се. Колко му е средната възвръщаемост примерно за последните 20 години?

(4) анти-global macro си, т.е. противник си на анализа кога може да се обърне тренда и да падне пазара и защо, но смяташ, че хората които обсъждат тези неща са вярващи, че пазарът е винаги нагоре...

Тази точка най-малко я разбирам... Инвестиционни философии - Page 2 1f606


Добре! Сега един прагматичен въпрос. И какво точно следва от това?


ED написа:
Really  afro
или само си мислиш че знаеш

Хубаво е че го споменаваш защото не се сещам за велю инвеститор с по-добри резултати от Дукенмилър

Не за моментум, а за вярващите, че цените вървят винаги нагоре.

С толкова думи искам да ти кажа, че без значение как избираш в какво да си инвестираш капитала трябва да си наясно кога и къде ще излезеш от даден трейд/инвестиция (къде ти е СТОП-а). По друг начин казано къде ти е ankle point-a? В кой момент, цена, ще си кажеш абе сбърках трябва да излизам от позиция X,Y,Z.
Нямаш ли exit стратегия рано или късно излизаш от тоя бизнес.

Относно фундамента мисля го споменах няколко пъти - най-важното за една компания е дали расте (продажби; профит марджин; печалба; изпреварва ли очакванията и ревизия на самите очаквания).
Най-добрия вариант е да се съчетават фундаменталните с технически похвати.
1/ Компанията добре ли се представя фундаментално - ДА
2/ Технически:
Как се представя спрямо пазара?
В подходящ set up ли е?

Ако всички звезди са се подредили подходящо се дърпа спусъка.

Големият проблем на хората, които вземат решение само заради PE, и каквито други реишиота се сетиш е че разчитат на вярата и преценката си за компанията, а не какво им “подсказва пазара”.
Както казах, ако нямаш exit point на принципа “без значение какво мисля, цената ме опровергава”, рано или късно пазара те изхвърля.

Относно Друкенмилър не знам какво да ти кажа - 20 години трак рекърд без нито едно тримесечие на загуба и средна възврашаемост > 30%. По всички стандарти е легенда. За него и за Сорос знам, че изповядват схвашането “strong opinions weakly held” - могат с лекота да си променят мнението за развитието на икономика, или дадена позиция. И това е може би основната причина за дългогодишния успех.

Това за анти-global macro, не го разбрах какво ме питаш.

Не знам какво очакваш да ти отговоря на въпроса “Какво следва от това”? Предполагам за това са форумите - да се споделят мнения. Ако всички са на едно мнение значи форума е безмислен.

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Нед Ное 07, 2021 11:57 am

ED, не си ми отговорил на въпроса в червено. Какво следва от това?
Money написа:И какво точно следва от това?


И ето ти контра-аргумента за моментума. Моментумът е губеща стратегия за повечето ритейлъри:
Money написа:Окей, това го добавям, защото е важно:

Investopedia написа:Trading momentum markets require sophisticated risk management rules to address volatility, overcrowding, and hidden traps that reduce profits. Market players routinely ignore these rules, blinded by an overwhelming fear they’ll miss the rally or selloff while everyone else books windfall profits.


Повечето ритейлъри губят от моментум. Не всеки може да стане Друкънмилър.

Investopedia написа:Momentum investing can work, but it may not be practical for all investors. As an individual investor, practicing momentum investing will most likely lead to overall portfolio losses. When you purchase a rising stock or sell a falling stock, you will be reacting to older news than the professionals at the head of the momentum investing funds.

They will get out and leave you and other unlucky folks holding the bag. If you do manage to time it right, you will still have to be more conscious of the fees from turnover and how much they will eat up your returns.  


Ти или си (1) много skilled, или си (2) имал голям късмет (с Тесла) или (3) следваш някаква не много суфистицирана схема, която случайно работи последните години, но не се знае кога ще спре да работи (т.е. пак късмет).

Дори случаят да е (1) от това нищо не следва за останалите от нас. Ако беше лесно, всички да сме вече милиардери. Или най-малкото всички във индустрията да са хукнали да правят моментум. Пък те не са всички. Дори не са повечето. И дори това теоретично не е възможно.

***
А ако просто искаш да ми кажеш, че има много успешни инвеститори като Друкънмилър, които са моментумни, това го знам. Не е ново за мене : -)
Знаеш и за Medallion Fund...

The Medallion fund is considered to be one of the most successful hedge funds ever. It has averaged a 71.8% annual return, before fees, from 1994

Е, и...? Basketball
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Нед Ное 07, 2021 11:52 am

Money написа:

Инвестиционни философии - Page 2 07624a10

Виж сега един интересен пример, за да добиеш предсатва in worst case scenario (рецесия с дълбока корекциа над 30-50%) какво се получава.

Всяка статистика, в която се заровиш ще видиш че средно-статситическия (ритейл) инвестититор инвестира най-много и най-агресивно когато цената е близо до върха. Да предположим, че ти си над средно статистическата извадка и си започнал да инвестираш в UNP в средата на 2007ма на около $20 и си 70% в акции (UNP).
500 000 в UNP на цена 20$ = 25 000 акции.

Средата на 2008ма имаме дип и допълваш на $27 още 30% ($300 000) = 11 000 акции.

Октомври 2008ма нов дип и допълваш останалите 20% (защото такава разпродажба  се случва веднъж на десетилетие, нали така). $200 000 * цена $ 22 = 9 000 акции.

Да обобщим - 45 000 акции в UNP.

2008ма цената пада около 13 - 14$, портфейл ти е -40% от 2008ма и -58% от пика!
В това време фалират банки, под въпрос е съществуването на финансовата система, западната цивилизация каквато я познаваме е под въпрос и всеки с инвестирани пари е пред сърдечен удар (ако не си го преживял няма как да знаеш).

Нервите ти са като корабни въжета обаче, защото знаеш как ще се развият събитията. Сигурен си че няма да се повторят рецесиите от 1928ма (25 години за възстановяване) или от 70те (18 години за възстановяване).

Убеден си че изборът на компаннии в портфейла е правилен (вместо UNP имаш портфейл от 10тина акции) защото никога не би допуснал в портфейла си да имаш банки (паднаха 80-90% в периода) или бивши пазарни лидери (енрон например). Не дай си боже да ти ги управлява Бърни Мадоф. Нищо от това не може да ти случи защото нямаш КОТВИ и греди в портфейла. Това може да се случи на друг, но не и на теб!

Ако го вярваш е наивно (по мое скромно мнение).

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Нед Ное 07, 2021 9:14 am

Окей, това го добавям, защото е важно:

Investopedia написа:Trading momentum markets require sophisticated risk management rules to address volatility, overcrowding, and hidden traps that reduce profits. Market players routinely ignore these rules, blinded by an overwhelming fear they’ll miss the rally or selloff while everyone else books windfall profits.


Повечето ритейлъри губят от моментум. Не всеки може да стане Друкънмилър.

Investopedia написа:Momentum investing can work, but it may not be practical for all investors. As an individual investor, practicing momentum investing will most likely lead to overall portfolio losses. When you purchase a rising stock or sell a falling stock, you will be reacting to older news than the professionals at the head of the momentum investing funds.

They will get out and leave you and other unlucky folks holding the bag. If you do manage to time it right, you will still have to be more conscious of the fees from turnover and how much they will eat up your returns.  
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Съб Ное 06, 2021 2:19 pm

Да обобщим. Смяташ, че:

(1) е бизсмислено да се анализра фундамента, защото има само шепа по-умни хора, които го могат
(2) и по-специално, че аз нищо не разбирам


Това го обсъждахме, вече. Ще кажа пак като преди fair enough : -). По точка (1) може да се проведе много интересна дискусия, защото самото твърдение крие в себе си голям парадокс, но до колкото видях няма апетит за подобно обсъждане.

(3) Дукенмилър е най-великият

Ама дали наистина е така? Съмнявам се. Колко му е средната възвръщаемост примерно за последните 20 години?

(4) анти-global macro си, т.е. противник си на анализа кога може да се обърне тренда и да падне пазара и защо, но смяташ, че хората които обсъждат тези неща са вярващи, че пазарът е винаги нагоре...

Тази точка най-малко я разбирам... Инвестиционни философии - Page 2 1f606


Добре! Сега един прагматичен въпрос. И какво точно следва от това?


ED написа:
Really  afro
или само си мислиш че знаеш

Хубаво е че го споменаваш защото не се сещам за велю инвеститор с по-добри резултати от Дукенмилър

Не за моментум, а за вярващите, че цените вървят винаги нагоре.
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Съб Ное 06, 2021 11:26 am

Money написа:
Buy the dip предполага, че знаеш какво правиш и защо.
Really afro
или само си мислиш че знаеш


Money написа:
Друкънмилър, който за мене е супер успешен моментум, в едно интервю преди мисля три години каза, че тек компаниите са в ужасен балон, но той ги държи заради моментума и прави пари. Ето ти пример, идея си нямаш какво се случва и говориш алабализми по телевизията, но правиш правиш пари от моментум : -)
Хубаво е че го споменаваш защото не се сещам за велю инвеститор с по-добри резултати от Дукенмилър

Money написа:
Тези графики... какво да ти кажа. Те са за моментум трейдъри да се плашат, защото виждат как моментума не е вечен : -)
Не за моментум, а за вярващите, че цените вървят винаги нагоре.

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Съб Ное 06, 2021 10:42 am

Buy the dip предполага, че знаеш какво правиш и защо. Моментумът по дефиниция предполага, че не знаеш какво правиш и затова използваш short cuts и някакви proxy-та на истинското разбиране. Което е окей, разбира се, ако консистентно се справяш и не те бърка, че нямаш идея какво всъщност се случва.

Друкънмилър, който за мене е супер успешен моментум, в едно интервю преди мисля три години каза, че тек компаниите са в ужасен балон, но той ги държи заради моментума и прави пари. Ето ти пример, идея си нямаш какво се случва и говориш алабализми по телевизията, но правиш правиш пари от моментум : -)

Тези графики... какво да ти кажа. Те са за моментум трейдъри да се плашат, защото виждат как моментума не е вечен : -)

ED написа:
Money (Admin) написа:
Ето това е едно от нещата, които не харесвам на моментума, кара те да продаваш, точно когато трябва да купуваш. И после ти казва да купуваш с голямо закъснение и с риск да купиш точно когат трендът пак ще обърне надолу.

Проблемът на Buy the Dip философията (с нежелание да се продава при спад) е че хората имат измамното усещане че цената рано или късно ще се вдигне. It works until it doesn't
Трябва ти един мечи пазар а'ла 2000-2003 или 2008ма и си пътник  Rolling Eyes

Дори и най-добрите компанни днес ще паднат с 50-70-80% някой ден и ако имаш канските нерви да издържиш спад в портфейла в такъв порядък то не знам как се чака 10-20 или 30 години за да възстанови. Повечето хора пишещи тука не са били инвестирани през 2009та. АКо има такива нека споделят колко вода са глътнали.
И няколко промера, които всеки си мисли че няма да се случи на него, но на практика се преживява от всикчи BTFD beleiver.
Инвестиционни философии - Page 2 Qcom10

Инвестиционни философии - Page 2 Msft10

Инвестиционни философии - Page 2 Amzn10
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Съб Ное 06, 2021 10:04 am

Ама това е автогол. TravelCenters of America (TA) е на +7.73% вчера. Дано не си послушал моментум "сигналите", защото ще излезе, че продаваш на дъно точно когато трябва да добавяш, за да направиш над 20% upside за два дена...

ED написа:Да подразня малко Мишо за фундаменталния анализ.
Август месец взех Travel Center (TA) на $35.
Признавам не съм дълбал много в анализи – ръст на EPS, добри продажби и т.н.
За 3 месеца ръст от 57% (от покупната цена). Преди няколко дни обявяват отчет с който бият очакванията като маче в дирек (виж по-долу).
Инвестиционни философии - Page 2 Ta10


И като резултат от добрите отчети цената пада рязко …
Не че не го очаквах, ама все пак ?!?

Та затова PRICE IS KING за мен. Винаги е добре да си в перспективни и фундаментално добри компании, но ако цената (графиката) не подкрепя фундамента няма и да си помисля да влизам само заради рейтинги, препоръки, и очаквания на анализатори.
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Пет Ное 05, 2021 4:55 pm

Това е така. Избирам най-добрите за дългосрочно. После оставям магията на compounding-а да се прояви : -)

***

Тази тема леко ще я поразчистя уикенда. Предлагам да направим три нови теми:

(1) Trading ED
(2) Trading Money
(3) ED vs Money

В първите две двамата ще пускаме трейдове в реално време с по едни виртуални $1,000,000. Така в Trading ED ще пишеш само ти, в Trading Money ще пиша само аз. По този начин трейдовете ще могат лесно да се проследяват. В третата тема ще дискутираме кой, какво и как е направил и кой е се справя по-добре. Какво ще кажеш?

Тази тема предлагам да си остане за това, за което е заглавието ѝ. Нашите спорове мисля не са интересни за другите.
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Пет Ное 05, 2021 4:00 pm

Money написа:Отклоняваш темата, за да ми зададеш въпрос за тотала. В момента точно +26% YTD в евро, заедно с кеша. Верно, това е "нечестен" начин се мери перформънса. Но сега не ми се пресмята. Без ефекта на FX ще е около 20% и вероятно леко ще е под SPY.

Да, най-голямата ми "котва"  Инвестиционни философии - Page 2 1f604  е Адидас. Тази котва ми е направила над 4х за 8 години. И си я държа, защото съм доста сигурен, че ще ми направи още приблизително толкова за още 8-10 години. А при малко по-оптимистичен сценарий и повече.

Чакай да минат още 8 години да ти кажа, че съм на 20х с Адидас. Знам, че пак няма да е окей и ще намериш кусур LOL  Инвестиционни философии - Page 2 1f605

ED написа:
Подозирам, че държиш доста "котви", които те дърпат назад, но щом казваш  Rolling Eyes

Караме го на принципа "моето гардже си е най-убаво" Laughing

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Пет Ное 05, 2021 8:45 am

Май навлизаме в един доста непродуктивен режим. Ако някой иска да разбере какво правя съм готов да обясня. Но случаят май не е такъв.
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Пет Ное 05, 2021 8:41 am

Чакай сега, ти ме навиваш за индекси ли сега? И защо мислиш, че ADP e софтуеърна компания? ADP правят едно и също нещо от 70 години и вече 70 години редовно бият S&P 500. Явно с навлизането на компютрите са станали "софтуеърна" компания, реално всички са софтуейрни в днешно време.

Дай да направим това с тикърите, които конкретно каза. Остави индексите.

Money написа:
Интересно ми е ако тези тикъри ги сложим в едно портфейлче сега и вземем едно друго, в което има само ADP, къде ли ще са след 3, 5, 10 години? Не бих докоснал нито една от тези компании, честно казано.
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Пет Ное 05, 2021 8:36 am

Отклоняваш темата, за да ми зададеш въпрос за тотала. В момента точно +26% YTD в евро, заедно с кеша. Верно, това е "нечестен" начин се мери перформънса. Но сега не ми се пресмята. Без ефекта на FX ще е около 20% и вероятно леко ще е под SPY.

Да, най-голямата ми "котва"  Инвестиционни философии - Page 2 1f604  е Адидас. Тази котва ми е направила над 4х за 8 години. И си я държа, защото съм доста сигурен, че ще ми направи още приблизително толкова за още 8-10 години. А при малко по-оптимистичен сценарий и повече.

Чакай да минат още 8 години да ти кажа, че съм на 20х с Адидас. Знам, че пак няма да е окей и ще намериш кусур LOL  Инвестиционни философии - Page 2 1f605

ED написа:
Подозирам, че държиш доста "котви", които те дърпат назад, но щом казваш  Rolling Eyes


Последната промяна е направена от Money на Пет Ное 05, 2021 8:46 am; мнението е било променяно общо 1 път
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Пет Ное 05, 2021 7:36 am

Money написа:
Интересно ми е ако тези тикъри ги сложим в едно портфейлче сега и вземем едно друго, в което има само ADP, къде ли ще са след 3, 5, 10 години? Не бих докоснал нито една от тези компании, честно казано.

Не бих се обзалагал на твое място:

ADP 10Y = 320% 5Y = 150% 1Y = 37%

XSW 10Y = 520% 5Y = 250% 1Y = 45%

XSW (SPDR S&P Software & Services ETF)

Ако ADP бие индекса за някакъв период ще е по-скоро на късмет Laughing

Инвестиционни философии - Page 2 Adp10

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Чет Ное 04, 2021 9:41 pm

Money написа:В какъв смисъл? Мога да ти извадя още тон такива графики. При това аз ги надушвам доста успешно, ако си следил в NYSE какво правия. Дадох ти и примера с LLY, но те на практика почти всичко, което взимах последните две години беше при спих и почти всичко излетя след това.

Реално LMT-то е едната снежинка, която не прави зимата : -)

ED написа:
една птичка пролет не прави Very Happy


Щом смяташ, че ADP е софтуеърна компания и тези са ѝ пиърите, това единствено показва, че имаме тотално различен начин на мислене. Но лошо няма. Интересно ми е ако тези тикъри ги сложим в едно портфейлче сега и вземем едно друго, в което има само ADP, къде ли ще са след 3, 5, 10 години? Не бих докоснал нито една от тези компании, честно казано.

ED написа:
При ADP сектора и пазара като цяло дърпа представянето на компанията. Нали знаеш правилото - Пърформънса се влияе 50% от пазара, 30% от сектора и 20% от самата компания.

Погледни какво правят пиърите в сектора - ASAN, NET, TEAM, DDOG, ZS, MDB, BILL, PERI, INTU, .......
Софтуерен ETF за съющия период щеше да e 100 + процента.

Подозирам, че държиш доста "котви", които те дърпат назад, но щом казваш Rolling Eyes


ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Чет Ное 04, 2021 8:38 pm

В какъв смисъл? Мога да ти извадя още тон такива графики. При това аз ги надушвам доста успешно, ако си следил в NYSE какво правия. Дадох ти и примера с LLY, но те на практика почти всичко, което взимах последните две години беше при спих и почти всичко излетя след това.

Реално LMT-то е едната снежинка, която не прави зимата : -)

ED написа:
една птичка пролет не прави Very Happy


Щом смяташ, че ADP е софтуеърна компания и тези са ѝ пиърите, това единствено показва, че имаме тотално различен начин на мислене. Но лошо няма. Интересно ми е ако тези тикъри ги сложим в едно портфейлче сега и вземем едно друго, в което има само ADP, къде ли ще са след 3, 5, 10 години? Не бих докоснал нито една от тези компании, честно казано.

ED написа:
При ADP сектора и пазара като цяло дърпа представянето на компанията. Нали знаеш правилото - Пърформънса се влияе 50% от пазара, 30% от сектора и 20% от самата компания.

Погледни какво правят пиърите в сектора - ASAN, NET, TEAM, DDOG, ZS, MDB, BILL, PERI, INTU, .......
Софтуерен ETF за съющия период щеше да e 100 + процента.
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 2 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите