Инвестиции на борсата
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tesla и другите EVs

+4
ED
svilen_k
pipbel
Money
8 posters

Страница 1 от 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Zdravko Пон Юни 05, 2023 10:46 am

Money написа:Така де, но готините компании рядко са истински евтини. Тесла да не би да не са надценени  Very Happy



Тесла са евтини. И има голяма разлика между Тесла и Nvidia като потенциал. И двете компании са супер, голям фен съм на Дженсен Хуан, но техният голям технологичен пробив беше преди няколко години и сега вече всички на пазара го включват в оценката им. При Тесла оценката се базира само на бизнеса с коли и оценени само на него може да се спори дали са скъпи или не. Според мен и само на него не са скъпи. Но големият технологичен пробив при Тесла предстои с автономността и ако се случи ще има голяма преоценка. Гаранция че ще се случи няма, но ако се анализират наличните данни може да се прецени каква е вероятността.

Zdravko

Брой мнения : 65
Join date : 06.05.2022

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Money Съб Юни 03, 2023 11:17 am

Така де, но готините компании рядко са истински евтини. Тесла да не би да не са надценени Very Happy

Zdravko написа:

Честно казано аз продадох Nvidia малко рано, [b]защото ми се видяха надценени [/b]🤣 AMD не смятам да ги продавам.
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Money Съб Юни 03, 2023 11:15 am

Супер, че форумът не е съвсем замрял Smile Да видим дали ще може да се посъживи.

И поздравления, че сте намазали от ралито при чиповете!  cheers

Zdravko написа:

Честно казано аз продадох Nvidia малко рано, защото ми се видяха надценени 🤣 AMD не смятам да ги продавам.


Последната промяна е направена от Money на Съб Юни 03, 2023 11:18 am; мнението е било променяно общо 1 път
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Zdravko Съб Май 27, 2023 6:55 pm

Intint написа:

Здравко добър удар стана с чиповете

Честно казано аз продадох Nvidia малко рано, защото ми се видяха надценени 🤣 AMD не смятам да ги продавам.

Zdravko

Брой мнения : 65
Join date : 06.05.2022

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Intint Съб Май 27, 2023 1:10 pm

Zdravko написа:
Intint написа: компании за чипове ще купувам аз колкото мога тая година

Имам позиции в Nvidia и amd. ASML исках да купя като бяха паднали много но изпуснах момента. Чипове винаги ще се продават, и все повече.

Здравко добър удар стана с чиповете

Intint
Admin

Брой мнения : 65
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Zdravko Пет Май 26, 2023 12:42 pm

Tesla и другите EVs Img_4911

Днес, зарядни станции, утре и софтуер:

Elon Musk suggested today during a Twitter Spaces with Ford $F CEO Jim Farley that Tesla $TSLA might open up some of its operating system code to other automakers

“In the same way that maybe Android is helpful to the phone industry as sort of a general standard”

Zdravko

Брой мнения : 65
Join date : 06.05.2022

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Zdravko Пон Апр 03, 2023 4:07 pm

Доставени Тесли през първото тримесечие от 2013 до сега.

86Х

2023: 422,875
2022: 310,048
2021: 184,877
2020: 88,296
2019: 63,019
2018: 29,980
2017: 25,051
2016: 14,820
2015: 10,045
2014: 6,457
2013: 4,900

Zdravko

Брой мнения : 65
Join date : 06.05.2022

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Intint Съб Мар 04, 2023 8:02 pm

Zdravko написа:
Intint написа: компании за чипове ще купувам аз колкото мога тая година

Имам позиции в Nvidia и amd. ASML исках да купя като бяха паднали много но изпуснах момента. Чипове винаги ще се продават, и все повече.

Имам ги тези ама основно през ЕТФ ще взимам, етф -а ще хване печелившите по бързо от мен

Intint
Admin

Брой мнения : 65
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Zdravko Вто Фев 28, 2023 5:51 pm

Intint написа: компании за чипове ще купувам аз колкото мога тая година

Имам позиции в Nvidia и amd. ASML исках да купя като бяха паднали много но изпуснах момента. Чипове винаги ще се продават, и все повече.

Zdravko

Брой мнения : 65
Join date : 06.05.2022

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Intint Вто Фев 28, 2023 4:18 pm

компании за чипове ще купувам аз колкото мога тая година

Intint
Admin

Брой мнения : 65
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Zdravko Пон Фев 27, 2023 11:19 am

Intint написа:

Всъщност аз съм имал дял в тесла през етф-а който държи около 4% акции на тесла, повече от достатъчно засега. Така че имам и аз интерес да се развиват. Ти какъв дял имаш в портфейла си

Имам акции в около 30 компании. Тесла е най-голямата ми позиция с повече от 10%. По едно време имах само Тесла, но ме хвана шубето и диверсифицирах доста. Сега съм на принципа - малки позиции в повече компании, за спокоен сън 🙂

Въпреки че смятам че държа 30те най-добри компании по моите виждания (както всеки смята за своите позиции 🙂), никоя от тях не очаквам да се представи добре колкото Тесла в следващите години и то с голяма разлика. При всяка друга компания, дори да е лидер в сегмента си сега, виждам рискове - конкуренция, нови технологии, управление. При Тесла единственият риск който виждам е този с Мъск. Нищо друго не ме притеснява - нямат реална конкуренция, бариерите за влизане на пазара са изключително високи, новите технологии идват именно от Тесла, компанията се управлява перфектно.

Както писах по-долу, според мен Тесла е монопол, който в същото време иновира със страшно темпо. Много рядка комбинация.

Zdravko

Брой мнения : 65
Join date : 06.05.2022

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Intint Нед Фев 26, 2023 5:19 pm

Zdravko написа:
Intint написа:Zdravko, ще ме убедиш да си купя малко акции на Телса

Според мен единствения сериозен риск за Тесла е Мъск. Той е много важен за Тесла и ако нещо му се случи потенциалът на компанията няма да е същият, а и ще има сериозни сътресения. Този риск винаги ще тежи. Но ако Мъск е добре, не виждам друга компания, която да се развива и да иновира с темпото на Тесла.

Всъщност аз съм имал дял в тесла през етф-а който държи около 4% акции на тесла, повече от достатъчно засега. Така че имам и аз интерес да се развиват. Ти какъв дял имаш в портфейла си

Intint
Admin

Брой мнения : 65
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Zdravko Вто Фев 21, 2023 12:58 pm

За да подгреем за 1ви март, нека си припомним какво можем да очакваме от Тесла през 2023:

- 4680 да навлезе в масово производство - това е технологията която прави електрическите коли много по-евтини от тези с двг, дори и при покупка, без да смятаме поддръжка и остатъчна стойност.
- Фабриката в Латроп да навлезе в масово производство на мегапак, който да е в основата на следващия етап от прехода към възобновяема енергия
- Семай да навлезе в масово производство, за да промени радикално превоза на товари
- Сайбъртрак да стъпи на пътя и да се превърне в най-сензационния модел в историята на автомобилите
- Остин и Берлин да се превърнат от пещи за пари в печатници на пари
- Представяне на компактен модел - от 3 и Y знаем какво става когато Тесла навлезе в нов клас (номер 1 по продажби)
- Доджо да стане най-ефективния суперкомпютър за обучение на изкуствен интелект
- фсд хардуер 4 да бъде стандартен за всички коли на Тесла, поне 2х по-можен от хардуер 3, който все още е най-добрият (с много) в автомобилната индустрия
- фсд бета да стане просто фсд и да промени начина ни на живот и цели сектори от икономиката

Сигурно пропускам нещо.

Между другото, какво да не очакваме от Тесла през 2023: чатбот Wink

Zdravko

Брой мнения : 65
Join date : 06.05.2022

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Zdravko Пон Яну 30, 2023 2:04 pm

Intint написа:Zdravko, ще ме убедиш да си купя малко акции на Телса

Според мен единствения сериозен риск за Тесла е Мъск. Той е много важен за Тесла и ако нещо му се случи потенциалът на компанията няма да е същият, а и ще има сериозни сътресения. Този риск винаги ще тежи. Но ако Мъск е добре, не виждам друга компания, която да се развива и да иновира с темпото на Тесла.

Zdravko

Брой мнения : 65
Join date : 06.05.2022

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Intint Пон Яну 30, 2023 11:39 am

Zdravko, ще ме убедиш да си купя малко акции на Телса

Intint
Admin

Брой мнения : 65
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Zdravko Пон Яну 30, 2023 9:51 am

Money написа:Много добър ръст на Тесла Y!

Само че мисля има две важни подробности когато се правят такива сравнения. Едната е, че традиционните производители имат повече модели коли (това е важно, когато се правят класации с продадните бройки по модел). Другата е, и това е по-рележанмтно в случая, че традиционните производители бяха по-засегнати от недостига на чипове от #Tesla и съответно това, че нямаха ръст през 2022 не се дължи на липса на търсене на техния продукт.

Няма ли нещо такова?

Според мен няма такова нещо:

1. Чипове - електрическите коли по принцип ползват повече чипове от тези с двигател. Колите на Тесла пък ползват повече чипове дори и от другите електрически: няма друга кола на пазара с amd ryzen за инфотейнмънт, компютър за автономно шофиране и всички камери и сензори които Тесла У има, и то стандартно във всяка кола, която придават. Разликата е че Тесла има много сериозна вертикална интеграция, технологична експертиза и работят здраво. Това им позволи да пренаписват софтуер за да заменят чипове с каквито са налични. Т.е. Тесла бяха по-силно засегнати, защото ползват повече чипове, но се справиха по-добре. А дали спадът на продажбите на традиционните производители се дължи на чиповете или на това че хората вече не искат да купуват техните коли ще видим в следващите две-три години.
2. Модели - един модел си е един модел - ако някой иска да си купи пикап или голф, няма да си вземе Модел У. Модел У се конкурира със сравними модели. Това че продават толкова много бройки от един модел, според мен само показва какво би било търсенето ако влязат и в други класове. А Тесла със сигурност ще имат модел във всеки важен клас, който си мисли че няма да имат пикап или малка градска кола или ван греши. Защо нямат сега? Защото нямат производствен капацитет. Но Тесла строят фабрики за коли и батерии бързо.

Zdravko

Брой мнения : 65
Join date : 06.05.2022

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Money Пон Яну 30, 2023 8:21 am

Много добър ръст на Тесла Y!

Само че мисля има две важни подробности когато се правят такива сравнения. Едната е, че традиционните производители имат повече модели коли (това е важно, когато се правят класации с продадните бройки по модел). Другата е, и това е по-рележанмтно в случая, че традиционните производители бяха по-засегнати от недостига на чипове от #Tesla и съответно това, че нямаха ръст през 2022 не се дължи на липса на търсене на техния продукт.

Няма ли нещо такова?
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Zdravko Съб Яну 28, 2023 9:22 am

Global Best Selling Cars in 2022
1. Toyota Corolla: 1.12m (-2%)
2. Toyota RAV4: 870k (-14%)
3. Ford F-Series: 787k (-9%)
4. Tesla Model Y: 759k (+88%)
5. Toyota Camry: 675k (-3%)
6. Honda CR-V: 601k (-18%)
7. Tesla Model 3: 596k (+4%)
8. Chevrolet Silverado: 591k (+1.8%)
9. Toyota Hillux: 564k (+2.5%)
10. Hyundai Tucson: 563k (+1.0%)

Това на практика са колите от Фримонт и Шанхай. 2023 Остин и Берлин влизат в играта.

https://www.focus2move.com/world-car-market/

Zdravko

Брой мнения : 65
Join date : 06.05.2022

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Money Пет Яну 27, 2023 2:57 pm

#Tesla добре наваксва…

Tesla и другите EVs 602a2510
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Zdravko Пон Яну 09, 2023 7:58 am

Tesla и другите EVs Png_im11

Zdravko

Брой мнения : 65
Join date : 06.05.2022

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Zdravko Нед Яну 08, 2023 1:45 pm

Money написа:Добре, Здравко Smile

За Tesla няма да се разберем, защото те принципно не са от компаниите, в които бих инвестирал. Особено на фона на останалите възможности.

Насила хубост не става 😉 Шегата настрана, прав си - има много възможности на пазара, всеки има собствен подход.

При всички случаи, хубаво е да има дискусия - ако намериш още мечи аргументи за Тесла, не се колебай да ги хвърлиш тук. Аз чета и мечите тези, даже с по-голям интерес от бичите и ако видя мечи аргумент, който е убедителен за мен, съм готов да си променя позицията.

Zdravko

Брой мнения : 65
Join date : 06.05.2022

Върнете се в началото Go down

Tesla и другите EVs Empty Re: Tesla и другите EVs

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите