Инвестиции на борсата
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Инвестиционни философии

+3
kubrat
Money
pipbel
7 posters

Страница 3 от 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Чет Ное 04, 2021 8:38 pm

В какъв смисъл? Мога да ти извадя още тон такива графики. При това аз ги надушвам доста успешно, ако си следил в NYSE какво правия. Дадох ти и примера с LLY, но те на практика почти всичко, което взимах последните две години беше при спих и почти всичко излетя след това.

Реално LMT-то е едната снежинка, която не прави зимата : -)

ED написа:
една птичка пролет не прави Very Happy


Щом смяташ, че ADP е софтуеърна компания и тези са ѝ пиърите, това единствено показва, че имаме тотално различен начин на мислене. Но лошо няма. Интересно ми е ако тези тикъри ги сложим в едно портфейлче сега и вземем едно друго, в което има само ADP, къде ли ще са след 3, 5, 10 години? Не бих докоснал нито една от тези компании, честно казано.

ED написа:
При ADP сектора и пазара като цяло дърпа представянето на компанията. Нали знаеш правилото - Пърформънса се влияе 50% от пазара, 30% от сектора и 20% от самата компания.

Погледни какво правят пиърите в сектора - ASAN, NET, TEAM, DDOG, ZS, MDB, BILL, PERI, INTU, .......
Софтуерен ETF за съющия период щеше да e 100 + процента.

Money

Брой мнения : 991
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Чет Ное 04, 2021 2:30 pm

Money написа:Един бърз коментар от мене. Ако следвах твоята стратегия трябваше отдавна да съм продал ADP на ниското (точно когато от моя гледна точка беше време за взимане и аз взех) и да вляза с голямо закъснение някъде на високото, нали?

Ето това не ми харесва на моментума, плюс още един куп други неща : )

Disclosure: long ADP от края на март 2020 на $127.50.

Инвестиционни философии - Page 3 044ab710

една птичка пролет не прави Very Happy

При ADP сектора и пазара като цяло дърпа представянето на компанията. Нали знаеш правилото - Пърформънса се влияе 50% от пазара, 30% от сектора и 20% от самата компания.

Погледни какво правят пиърите в сектора - ASAN, NET, TEAM, DDOG, ZS, MDB, BILL, PERI, INTU, .......
Софтуерен ETF за съющия период щеше да e 100 + процента.

Важното разбира се е човек да се чувства комфортно и уверен в това което прави. За да не ме разбереш погрешно - не съветвам никой да прави нещо различно от това в което вярва. Споделям само моите възгледи и опит.

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Чет Ное 04, 2021 1:30 pm

Един бърз коментар от мене. Ако следвах твоята стратегия трябваше отдавна да съм продал ADP на ниското (точно когато от моя гледна точка беше време за взимане и аз взех) и да вляза с голямо закъснение някъде на високото, нали?

Ето това не ми харесва на моментума, плюс още един куп други неща : )

Disclosure: long ADP от края на март 2020 на $127.50.

Инвестиционни философии - Page 3 044ab710
Money
Money

Брой мнения : 991
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Чет Ное 04, 2021 12:58 pm

Да подразня малко Мишо за фундаменталния анализ.
Август месец взех Travel Center (TA) на $35.
Признавам не съм дълбал много в анализи – ръст на EPS, добри продажби и т.н.
За 3 месеца ръст от 57% (от покупната цена). Преди няколко дни обявяват отчет с който бият очакванията като маче в дирек (виж по-долу).
Инвестиционни философии - Page 3 Ta10


И като резултат от добрите отчети цената пада рязко …
Не че не го очаквах, ама все пак ?!?

Та затова PRICE IS KING за мен. Винаги е добре да си в перспективни и фундаментално добри компании, но ако цената (графиката) не подкрепя фундамента няма и да си помисля да влизам само заради рейтинги, препоръки, и очаквания на анализатори.


Последната промяна е направена от ED на Чет Ное 04, 2021 2:13 pm; мнението е било променяно общо 1 път

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Пон Ное 01, 2021 11:22 pm

Money написа:Започва да ми ражда една теория... че моментумните играчи са средностатистически по-заядливи от хората с по-фундаментална насоченост. Ако беше тук dddd или пък Ender можеха да ни светнат защо е така.  

ED написа:
И какво стана - analysis - paralysis Rolling Eyes

Какво ще кажеш за COKE?

Фундаментално как я виждаш от твоя гледна точка?

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Пон Ное 01, 2021 7:51 pm

Money написа:
Интересното с Локхийд е, че аз тези потенциални проблеми при тях ги видях преди да ги види пазарът  Инвестиционни философии - Page 3 1f604  И то само с четене на материалчета в Блубърг Терминал...

И какво стана - analysis - paralysis Rolling Eyes

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Пон Ное 01, 2021 4:22 pm

Ама пак се връщаме на това, което казах...


Money написа:Значи отричаш, че аз мога да го правя, защото казваш просто да приема това, което "мисли" пазарът.  

Fair enough : -)

На малко по-дълбоко ниво, самата идея за ефективния пазар е не само вътрешнопротиворечива, но дори парадоксална. И финансовата теория е във война сама със себе си, така да се каже. Но да не се отплесваме и заораваме прекалено.

Интересното с Локхийд е, че аз тези потенциални проблеми при тях ги видях преди да ги види пазарът  Инвестиционни философии - Page 3 1f604  И то само с четене на материалчета в Блубърг Терминал...
Money
Money

Брой мнения : 991
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Пон Ное 01, 2021 3:32 pm

Money написа:И в какво точно ми е грешката?

ED написа:
Бъркаш "market inteligence" с "market efficiency theory" (второто е валидно за по-гоялма част от пазарните участници и много далеч от истината за опитните)

Предполагам си чувал израза "Market is smarter than anybody"? С други думи юнаците дето си мислят, че са наясно какво и защо се случва на пазара обикновено ядат дървото и не се задържат много дълго. Още по-диркетно да го кажа, ако цената на Локхиийд пада рязко и не знаеш каква е причината е по-вероятно друг/и да я знаят. Разбира се може и да е само краткосрочен спад, кой знае ...

за market efficiency theory си знаеш!

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by pipbel Пон Ное 01, 2021 11:05 am

Money написа:Значи отричаш, че аз мога да го правя, защото казваш просто да приема това, което "мисли" пазарът.  

Fair enough : -)

Но ако си абсолютно консистентен във вярата си в ефективността на пазара ти самият трябва да вземеш индекс тракъри и да не се занимаваш. Така че това, което казваш е леко вътрешно противоречиво.

На малко по-дълбоко ниво, самата идея за ефективния пазар е не само вътрешнопротиворечива, но дори парадоксална. И финансовата теория е във война сама със себе си, така да се каже. Но да не се отплесваме и заораваме прекалено.

ED написа:
Не отричам ФА. Мисля че вече споделих какво ме вълнува в една компания.

Там е работата че за мен и двамата сте прави, разликата е в хоризонта.
Краткосрочно пазара нерядко е неефективен, но средно и особено дългосрочно Е.
Под неефективен можем да разбираме прекалената засилка ( и в двете посоки), това си му е вродена черта един вид. БТВ не лоша за който може се възползва.

Иначе понеже сме в темата - моята путова кампания си тече добре засега. Наскоро с BTC ( за центове) се освободих предсрочно от няколко позиции. Най нови тикъри - LCID, DWAC. Малко преди това - BITO, XPEV.
11 такива са активните в момента с 18пута и 1 сс, иначе общо са 19 тикърите откакто съм почнал от края на август насам.
pipbel
pipbel
Admin

Брой мнения : 419
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Пон Ное 01, 2021 11:03 am

И в какво точно ми е грешката?

ED написа:
Бъркаш "market inteligence" с "market efficiency theory" (второто е валидно за по-гоялма част от пазарните участници и много далеч от истината за опитните)
Money
Money

Брой мнения : 991
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Пон Ное 01, 2021 11:00 am

Money написа:Значи отричаш, че аз мога да го правя, защото казваш просто да приема това, което "мисли" пазарът.  

Fair enough : -)

Но ако си абсолютно консистентен във вярата си в ефективността на пазара ти самият трябва да вземеш индекс тракъри и да не се занимаваш. Така че това, което казваш е леко вътрешно противоречиво.

На малко по-дълбоко ниво, самата идея за ефективния пазар е не само вътрешнопротиворечива, но дори парадоксална. И финансовата теория е във война сама със себе си, така да се каже. Но да не се отплесваме и заораваме прекалено.

ED написа:
Не отричам ФА. Мисля че вече споделих какво ме вълнува в една компания.

Бъркаш "market inteligence" с "market efficiency theory" (второто е валидно за по-гоялма част от пазарните участници и много далеч от истината за опитните)

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Пон Ное 01, 2021 10:28 am

Значи отричаш, че аз мога да го правя, защото казваш просто да приема това, което "мисли" пазарът.  

Fair enough : -)

Но ако си абсолютно консистентен във вярата си в ефективността на пазара ти самият трябва да вземеш индекс тракъри и да не се занимаваш. Така че това, което казваш е леко вътрешно противоречиво.

На малко по-дълбоко ниво, самата идея за ефективния пазар е не само вътрешнопротиворечива, но дори парадоксална. И финансовата теория е във война сама със себе си, така да се каже. Но да не се отплесваме и заораваме прекалено.

ED написа:
Не отричам ФА. Мисля че вече споделих какво ме вълнува в една компания.
Money
Money

Брой мнения : 991
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Пон Ное 01, 2021 8:39 am

jori написа:

В кои платформи може да се тества това?
В tradingview имат тестване на стратегии.
IB TWS има портфолио билдер, но там ми иска абонамент за данните.
finviz май имат бектестинг но също платен.
Ти тествал ли си някъде тези критерии?


stockcharts.com

Има функционалност за писане на скрийинг критерии, но е платена услуга. Не се сещам за безплатни

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by jori Нед Окт 31, 2021 10:52 pm

ED написа:Ако кодираш или имаш достъп до скрийнинг платформи можеш да ползваш тези критерии:

volume > 100000
Price > 5
close >= week ema (15)
today's volume >= yesterday's volume * 1.20
ema (15) >= ema (50)
PMO Line > 0
consolidation of price => BB Width is tight
Price has touched 10 week EMA for the past 3 weeks
New high for the past 3 weeks

В кои платформи може да се тества това?
В tradingview имат тестване на стратегии.
IB TWS има портфолио билдер, но там ми иска абонамент за данните.
finviz май имат бектестинг но също платен.
Ти тествал ли си някъде тези критерии?

jori

Брой мнения : 139
Join date : 16.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Нед Окт 31, 2021 2:45 pm

Money написа:Реално отричаш фундаменталния анализ... А за някои хора основният въпрос е защо? И тези хора са фундаменталисти.

След толкова години в NYSE не си ли забелязал към кои хора спадам? Ако не е очевидно, тогава да ти го кажа: абсурд е да ме убедиш да се занимавам с моментум. Блъскаш си главата в стената : -)

Не отричам ФА. Мисля че вече споделих какво ме вълнува в една компания.

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Различни стратегии за различни периоди

Писане by Money (Admin) Нед Окт 31, 2021 9:50 am

Що се отнася конкретно до това, което е казал ravnovesie, т.е. че в различни периоди различни стратегии са печеливши или най-печеливши - да, абсолютно.

Но това да сменяш стратегията според периода също не е лесна работа. Така както аз разбирам какво е казал ravnovesie (някой ако има личен контакт с този човек може ли да го покани тук), става дума за дълги периоди и промяна на "режима". Последната промяна на режима беше 2008-2009 година. На много хора им отне години, за да го разберат. Тези неща не стават по очевиден начин. Никой не ти казва, че режимът се е променил. А в момента, в който това започва да се случва е доста трудно да се забележи.

Сега в момента тече дискусия дали режимът отново не се променя - идеята за стагфлацията от типа на 1970-те.

***

ED, понеже ти пита защо го дискутираме това, ами точно затова. Защото е много важно и може да наложи, ако не смяна на стратегията, то със сигурност адаптиране на стратегиите към новия "режим", ако наистина идва такъв.
Money (Admin)
Money (Admin)
Admin

Брой мнения : 273
Join date : 10.10.2021
Местожителство : Belgium

https://nyse.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Комбиниране на стратегии

Писане by Money Съб Окт 30, 2021 9:48 pm

Според мене може да се комбинират ако имаш два портфейла и единият го играеш с една стратегия, другия с друга.

За механичното комбиниране съм малко по-скептичен.



Пример с механична комбинация на (1) дългосорчно инвестиране в компании с durable competitive advantage и (2) моментум стратегия.

Ако си решил, че една компания ще бие пазара дългосрочно, защо ще я продаваш като падне, че после да я купуваш на по-високо. И с какво ще я купиш после? А и като я продадеш не е ясно, че точно в този момент ще искаш да взимаш нещо друго. Говоря за моята стратегия.

И да продам LMT, точно сега няма да тръгна да взимам MSFT. Моментът за MSFT мина. Каквото взех - взех. Изобщо, ако човек играе моментум сигурно във всеки един момент има куп неща, които вървят нагоре и стават за купуване. От моя гледна точка обаче, нещата които стават за купуване са малко, а моментите, в които е подходящо за вход за още по-малко.

Също така, ED, ако наистина вярваш в ефективността на пазара не би трябвало да ме съветваш да продавам LMT. Защото при ефективен пазар те сега трябва да са паднали точно толкова, че очакваната възвръщаемост в следващата една година да е равна на средногодишната им възвръщаемост според дългосрочния им тренд (което ти е the cost of equity). А е много вероятно да са паднали дори и повече, защото пазарът не е ефективен и в такива моменти имаш и overshoot.

Също така не е ясно дали предимството на моята стратегия да взимам по-надолу, което се губи при моментума, ще се компенсира с предимствата на моментума и ще задминат предимствата на моят подход. Имам едно такова усещане, че не. Не за друго, а защото аз не съм добър в моментума. За мене е добра идея човек да се фокусира, върху това, което може да прави добре.

pipbel написа:
Не е лоша и идеята да се комбинират различни стратегии, по Равния, всяка може да е силна в даден отрязък от времето.
Money
Money

Брой мнения : 991
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Съб Окт 30, 2021 1:28 pm

Реално отричаш фундаменталния анализ... А за някои хора основният въпрос е защо? И тези хора са фундаменталисти.

След толкова години в NYSE не си ли забелязал към кои хора спадам? Ако не е очевидно, тогава да ти го кажа: абсурд е да ме убедиш да се занимавам с моментум. Блъскаш си главата в стената : -)


ED написа:
ED написа: Пазара е по-информиран и интелигентен от всеки индивид и със сигурност „знае“ (дисконтира) нещо което Мишо не знае и не подозира. Предпочитам да вярвам на очите си (как се представя компанията спрямо пазар) отколкото на вярата в дадена компанията.


Поста беше за Мастер и есенцията е че няма значение в какво вярваме защото е по-вероятно да сме "неинформирани" и да формираме мнение на базата на недостиг на информация. Цената и представянето са много по-обективен и директен показател.
Обикновено фундаменталните причини се разбират и интелектуализират след като цената е паднала.
Типичен пример е локхийд мартин - ти търсиш причината и си казваш трябваше да продам на ХХХ обаче понеже цената вече падна сега ше чакам да се възстанови. Може и така да стане, но в оптимистичния вариант ще отнеме много време. Замисли се кое е по-добре - да разкараш губеща позиция и да преместиш капитала в потенциално по-добра или да чакаш месеци-години за да ти се възстанови цената.

За Тесла се фиксираш излишно! И причината е че хората като цяло не могат да схванат какво прави експоненциалния растеж. Това което сега ти изглежда като невъзможно ще е ниска топка след 5 или 10 години (междувременно ще видим спадове от по десетки проценти в цената и покачвания в хиляди).



И какви са тези примери с МастърКард. Каква вяра, какви пет лева? Това на вяра ли ти прилича?

Money написа:Но всъщност големият въпрос е дали няма нещо повече от леко намален и консервативен outlook. Аз лично леко се притеснявам целият сектор на плащанията да не бъде разтърсен от нови fintechs. От друга старана, повечето fintechs не правят нищо, което да застраши Виза и МА. Даже напротив, ползват инфраструктурата им и увеличават оборота на картовите компании. Но според мене риск, макар и малък, има и трябва да се следи какво се случва.


Вярата е в Тесла  Инвестиционни философии - Page 3 1f61c
Money
Money

Брой мнения : 991
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Съб Окт 30, 2021 10:54 am

Money (Admin) написа:Ама чакай сега, какво стана с това твърдение?

ED написа:
Стратегии различни и хубавото е че с всяка могат да се постигат добри резултати дългосрочно. Всеки може да прецени според възприятието си за света и темперамента какво е приемливо за него. Не случайно успешни инвеститори има от всички инвестиционни стилове или философии – велю, моментум, фундаменталисти, техничари …


Казваш го и после веднага тръгваш да ме / ни убеждаваш, че има само един правилен подход? : -)

Не разбирам защо скачаш като ощипана мома.

Никъде не твърдя че има само една стратегия, точно обратното. Давам аргументи какво работи (според мен) и ако някой намери нещо полезно може да си обогати арсенала.

Фиксирал си се в Тесла с моментума и бориш вятърни мелници. Няма нужда.

Не ти харесва, споделяш и толкова.

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money (Admin) Съб Окт 30, 2021 10:06 am

Разбирам привлекателността на моментума:

(1) няма нужда от фундаментален анализ, който не е лесен и изисква доста труд и други неща,
(2) държиш акции които (си мислиш и изглежда да) са във възходящ тренд, което психологически е добре за повечето хора,
(3) трейдваш много и това те кара да чувстваш, че вършиш нещо, което също дава приятно усещане, и
(4) изглежда много лесно.

Моментумът сигурно има и други привлекателни страни освен тези четити. Но на мене просто не ми харесва. Меко казано, не ми харесва. Аз мисля по съвсем различен начин и това изобощо, ама изобщо не ми пасва.

При това (4) е илюзия. Ако беше лесно, всички щяха да го правят. А ако всички го правят лесното ще изчезне. Общо взето, смятам, че средно статистически във всеки един момент на пазара има точно толкова моментум играчи, че да направят опитите за моментум безсмислени за останалите. Това става дори и за докторска дисертация - оптимално количество на моментум сделките на финансовите пазари.

Моментумът е едно голямо надлъгване, което обаче силно разчита на не-моментум играчите.
Money (Admin)
Money (Admin)
Admin

Брой мнения : 273
Join date : 10.10.2021
Местожителство : Belgium

https://nyse.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money (Admin) Съб Окт 30, 2021 9:53 am

Ама чакай сега, какво стана с това твърдение?

ED написа:
Стратегии различни и хубавото е че с всяка могат да се постигат добри резултати дългосрочно. Всеки може да прецени според възприятието си за света и темперамента какво е приемливо за него. Не случайно успешни инвеститори има от всички инвестиционни стилове или философии – велю, моментум, фундаменталисти, техничари …


Казваш го и после веднага тръгваш да ме / ни убеждаваш, че има само един правилен подход? : -)
Money (Admin)
Money (Admin)
Admin

Брой мнения : 273
Join date : 10.10.2021
Местожителство : Belgium

https://nyse.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Съб Окт 30, 2021 7:22 am

Money написа:ED, аз не атакувам моментум трейдинга като такъв. Само казвам, че Тесла е религиозна акция и фундаментално оценката ѝ е безумна.

Освен това в портфейла ми имам MSFT, GOOGL, SPGI, UNH, HD, LOW, ZTS, NKE, ADP и ADBE, които мисля са доста моментумни... Погледни от тази гледна точка.


Ако сериозно вярваш в това, т.е. в ефективността на пазара, знаеш какво трябва да направиш - да вземеш SPY и да не го мислиш.

ED написа: Пазара е по-информиран и интелигентен от всеки индивид и със сигурност „знае“ (дисконтира) нещо което Мишо не знае и не подозира. Предпочитам да вярвам на очите си (как се представя компанията спрямо пазар) отколкото на вярата в дадена компанията.

Поста беше за Мастер и есенцията е че няма значение в какво вярваме защото е по-вероятно да сме "неинформирани" и да формираме мнение на базата на недостиг на информация. Цената и представянето са много по-обективен и директен показател.
Обикновено фундаменталните причини се разбират и интелектуализират след като цената е паднала.
Типичен пример е локхийд мартин - ти търсиш причината и си казваш трябваше да продам на ХХХ обаче понеже цената вече падна сега ше чакам да се възстанови. Може и така да стане, но в оптимистичния вариант ще отнеме много време. Замисли се кое е по-добре - да разкараш губеща позиция и да преместиш капитала в потенциално по-добра или да чакаш месеци-години за да ти се възстанови цената.

За Тесла се фиксираш излишно! И причината е че хората като цяло не могат да схванат какво прави експоненциалния растеж. Това което сега ти изглежда като невъзможно ще е ниска топка след 5 или 10 години (междувременно ще видим спадове от по десетки проценти в цената и покачвания в хиляди).

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 3 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 3 от 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите