Инвестиции на борсата
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Инвестиционни философии

+3
kubrat
Money
pipbel
7 posters

Страница 4 от 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Съб Окт 30, 2021 7:22 am

Money написа:ED, аз не атакувам моментум трейдинга като такъв. Само казвам, че Тесла е религиозна акция и фундаментално оценката ѝ е безумна.

Освен това в портфейла ми имам MSFT, GOOGL, SPGI, UNH, HD, LOW, ZTS, NKE, ADP и ADBE, които мисля са доста моментумни... Погледни от тази гледна точка.


Ако сериозно вярваш в това, т.е. в ефективността на пазара, знаеш какво трябва да направиш - да вземеш SPY и да не го мислиш.

ED написа: Пазара е по-информиран и интелигентен от всеки индивид и със сигурност „знае“ (дисконтира) нещо което Мишо не знае и не подозира. Предпочитам да вярвам на очите си (как се представя компанията спрямо пазар) отколкото на вярата в дадена компанията.

Поста беше за Мастер и есенцията е че няма значение в какво вярваме защото е по-вероятно да сме "неинформирани" и да формираме мнение на базата на недостиг на информация. Цената и представянето са много по-обективен и директен показател.
Обикновено фундаменталните причини се разбират и интелектуализират след като цената е паднала.
Типичен пример е локхийд мартин - ти търсиш причината и си казваш трябваше да продам на ХХХ обаче понеже цената вече падна сега ше чакам да се възстанови. Може и така да стане, но в оптимистичния вариант ще отнеме много време. Замисли се кое е по-добре - да разкараш губеща позиция и да преместиш капитала в потенциално по-добра или да чакаш месеци-години за да ти се възстанови цената.

За Тесла се фиксираш излишно! И причината е че хората като цяло не могат да схванат какво прави експоненциалния растеж. Това което сега ти изглежда като невъзможно ще е ниска топка след 5 или 10 години (междувременно ще видим спадове от по десетки проценти в цената и покачвания в хиляди).

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Пет Окт 29, 2021 11:59 pm

ED, аз не атакувам моментум трейдинга като такъв. Само казвам, че Тесла е религиозна акция и фундаментално оценката ѝ е безумна.

Освен това в портфейла ми имам MSFT, GOOGL, SPGI, UNH, HD, LOW, ZTS, NKE, ADP и ADBE, които мисля са доста моментумни... Погледни от тази гледна точка.


Ако сериозно вярваш в това, т.е. в ефективността на пазара, знаеш какво трябва да направиш - да вземеш SPY и да не го мислиш.

ED написа: Пазара е по-информиран и интелигентен от всеки индивид и със сигурност „знае“ (дисконтира) нещо което Мишо не знае и не подозира. Предпочитам да вярвам на очите си (как се представя компанията спрямо пазар) отколкото на вярата в дадена компанията.
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Пет Окт 29, 2021 10:59 pm

jori написа:
ED написа:
Технически (тактически) критерии:
Интересно. Колко компании успяваш да предглеждаш седмично за съответните критерии?
Може ли да постваш като има сигнал по тази стратегия?

Ако кодираш или имаш достъп до скрийнинг платформи можеш да ползваш тези критерии:

volume > 100000
Price > 5
close >= week ema (15)
today's volume >= yesterday's volume * 1.20
ema (15) >= ema (50)
PMO Line > 0
consolidation of price => BB Width is tight
Price has touched 10 week EMA for the past 3 weeks
New high for the past 3 weeks

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Пет Окт 29, 2021 9:57 pm

Още един пример
weekly:
Инвестиционни философии - Page 4 Aa111

Daily:
Инвестиционни философии - Page 4 Aa211

Инвестиционни философии - Page 4 Aa311

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by jori Пет Окт 29, 2021 9:45 pm

ED написа:
Технически (тактически) критерии:
Интересно. Колко компании успяваш да предглеждаш седмично за съответните критерии?
Може ли да постваш като има сигнал по тази стратегия?

jori

Брой мнения : 139
Join date : 16.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Пет Окт 29, 2021 9:25 pm

pipbel написа:

Съдейки от графиките които поства бих рекъл по скоро клони към средносрочен.
Но да, то си зависи и от подлежащото как се държи, за едно може да е доста кратскорочен, за друго - мнооого дългосрочен.

Стратегии различни и хубавото е че с всяка могат да се постигат добри резултати дългосрочно. Всеки може да прецени според възприятието си за света и темперамента какво е приемливо за него. Не случайно успешни инвеститори има от всички инвестиционни стилове или философии – велю, моментум, фундаменталисти, техничари …
Нагледал съм се на МНЕНИЯ и ПРОГНОЗИ от всякакви специалисти и легенди, които обаче нямат никаква стойност на пазара. Вярвам твърдо в сентенцията „Strong opinions weakly held“. С други думи без значение колко силно вярваш в нещо (компания, прогноза, събитие, и т.н.), когато обстоятелствата или цената НЕ подкрепят очакването е най-добре да обърнеш на 180 градуса. Хората с голямо его на пазара страдат най-много.
В примера с Мастър Кард, Мишо „вярва“, че нищо фундаментално не се е променило около компанията. Може да е така, а може и да не е! Пазара е по-информиран и интелигентен от всеки индивид и със сигурност „знае“ (дисконтира) нещо което Мишо не знае и не подозира. Предпочитам да вярвам на очите си (как се представя компанията спрямо пазар) отколкото на вярата в дадена компанията. Историята познава безброй излъгани очаквания. Не случайно всички велики инвеститори споделят, че „the market is humbling“.
Няколко думи за критериите които съм натрупал във времето. Разделям ги на две основни групи – фундаментални и технически.
Фундаменталните критерии се изчерпват с ръст на продажби, ръст на печалба (може и компанията да е не е на печалба все още); Beaten estimates, General market health. Всякакво заиграване с VALUATIONS е заблуда за инвеститорите. Най-иновативните, печеливши и растежни компании са били скъпо оценявани до момента, в който вече потенциала за растеж е бил изчерпан.
Технически (тактически) критерии:
- Компанията как се представя спрямо целия пазар – relative strength
- Рейтинг спрямо всички останали компании в даден сектор, индустрия, маркет кап и пр. Търся компании, които се представят по-добре от останалите 80% от пазара. Предпочитам да съм инвестиран в най-доброто от най-доброто
- В коя фаза се намира дадена компания (на седмична/месечна база) – в началото на възходящо движение или към края когато цената вече е пораснала многократно
- Интересуват ме компании във възходящ тренд, които коригират до 12-15 weekly exponential moving average, формират база и започват ново възходящо движение
- На месечна графика цената е над 10 month EMA
- На седмична графика цената коригира до 15 Weekly EMA
- На дневна графика има добре формирана база (корекция). Цената тръгва рязко нагоре с голям дневен обем.

Излизането най-лесно е при обръщане на тренда. При затваряне на цената под 20 daily EMA. Има нюанси разбира се – дали имаме параболично покачване или е по-спокойно. За по-дългосрочните може да се излиза и под 10 weekly EMA.
Не е рокет сайънс но когато се прави методично носи добри резултати.
И няколко нагледни примера:

Инвестиционни философии - Page 4 Aa110

Инвестиционни философии - Page 4 Aa210

Инвестиционни философии - Page 4 Aa310

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Пет Окт 29, 2021 1:24 pm

Money (Admin) написа:А Тесла?  Инвестиционни философии - Page 4 1f61c


ED написа:
Безплатен обяд няма, да знаеш

Ако си дългосрочен в Тесла си плащаш заради волатилността.

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by pipbel Чет Окт 28, 2021 1:40 pm

Money (Admin) написа:Според мене е за тука, но не мога да намерия функция за по-елегантно местене на постове. 

***

ED, за мене ти си краткосрочен моментум играч. .

Съдейки от графиките които поства бих рекъл по скоро клони към средносрочен.
Но да, то си зависи и от подлежащото как се държи, за едно може да е доста кратскорочен, за друго - мнооого дългосрочен.
pipbel
pipbel
Admin

Брой мнения : 419
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money (Admin) Чет Окт 28, 2021 1:19 pm

Money (Admin) написа:
ED написа:От примера с MasterCard ще видите че е добре да сте били инвестирани в компанията, когато е изпреварвала целия пазар (2011-2014; 2017-2020). Аз лично предпочитам моите компании да се представят по-добре от пазара.


И между другото MA биха пазара доста яко и 2015-2016. За тези две години SPY се дигна май с по-малко от 12%. МА скочи с 27%.
Money (Admin)
Money (Admin)
Admin

Брой мнения : 273
Join date : 10.10.2021
Местожителство : Belgium

https://nyse.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money (Admin) Чет Окт 28, 2021 1:01 pm

Според мене е за тука, но не мога да намерия функция за по-елегантно местене на постове. 

***

ED, за мене ти си краткосрочен моментум играч. За това съдя от всичко, което си писал и преди, а този пост само го потвърждава още веднъж. 

Инак аз прилагам съвсем същата логика като тебе, само че с по-дългосорчен поглед. МастърКард бият пазара от IPO-то до сега и ако нещо фундаментално не се е променило в бизнеса им, а според мене не е, значи ще продължат да бият. 

Принципно за всяка една компания, която системно бие пазара можеш да намериш период, в който не бие. Ден, седмица, тримесечие, година, понякога повече от година. Зависи от хоризонта, стратегията и философията на инвестиране, дали това те бърка. 

Гоненето на моментум също не е лесна работа, а и не е за всеки.

Между другото, как точно ти се връзва Гилиъд в примера? Спомням си, че много хора взимаха GILD през 2015 точно на база на твоята моментум логика. И може би ти си спомняш, че аз водих епични спорове с ravnovesie на тази тема, т.е. ще GILD няма да продължат да растат със същите темпове. Сега не ми се повтарят аргументите. Можеш да ги видиш в NYSE. В края на 2015 трябва да е пълно с мои и на ravnovesie постове по темата.
Money (Admin)
Money (Admin)
Admin

Брой мнения : 273
Join date : 10.10.2021
Местожителство : Belgium

https://nyse.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money (Admin) Чет Окт 28, 2021 12:52 pm

ED написа:Старите хора казват да не се дават <непотърсени> съвети, но все пак ще си позволя да споделя един подход, който ме предпазва да НЕ робувам на имена, а да държа капитала в най-добре представящите се компании. 
За да вляза в дадена компания искам да имам колкото се може повече шансове на моя страна. Един от критериите е дали дадената компания се представя по-добре от пазара или НЕ. Ако се представя по-добре, шансовете са че ще продължи за дълъг период от време. Същото важи в обратна посока. 
Ако ви е интересно потърсете Relative Strength в гугъл. Най-лесния и нагледен начин е като сравнявате един инструмент (избраната компания) спрямо друг (целия пазар например – SPY, QQQ или друг). Аз лично използвам VTI за сравнение. 
От примера с MasterCard ще видите че е добре да сте били инвестирани в компанията, когато е изпреварвала целия пазар (2011-2014; 2017-2020). Аз лично предпочитам моите компании да се представят по-добре от пазара.

Инвестиционни философии - Page 4 Ma10
Money (Admin)
Money (Admin)
Admin

Брой мнения : 273
Join date : 10.10.2021
Местожителство : Belgium

https://nyse.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money (Admin) Чет Окт 21, 2021 11:32 pm

А Тесла?  Инвестиционни философии - Page 4 1f61c


ED написа:
Безплатен обяд няма, да знаеш
Money (Admin)
Money (Admin)
Admin

Брой мнения : 273
Join date : 10.10.2021
Местожителство : Belgium

https://nyse.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by pipbel Чет Окт 21, 2021 5:58 pm

ED написа:

Безплатен обяд няма, да знаеш (особено с опциите). Рано или късно следващия черен лебед ще те дръпне мнооого назад.

Да, щото ти, някой друг или останалата част от портфейла ми няма да пострада...зер ще е избирателен черния Question
Със сигурност премиите ми дотогава няма кой да ми ги гепи.
pipbel
pipbel
Admin

Брой мнения : 419
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by ED Чет Окт 21, 2021 5:12 pm

pipbel написа:
kubrat написа:Аз си мисля, че опростявам, ама си мисля на патагонски май.. Решаваме, че си фен на 60/40, обаче облигациите не носят доходност и почваш да продаваш путове в НАСДАК, че да е по-просто. Всеки месец прибираш 0,8% от кеша, този месец например за да ги докараш си продал путове в размер на целият си кеш на 14650, т.е. 4% под текущата цена. НАСДАК този месец пада 30%, твоите опции са упражнени и вместо кеш имаш активи, които струват 75% от кеша ти в началото на месеца. Загубите са в размер от 25% на кеша/или 10% от портфейла/, което ти е целевата доходност за 2-3 години, но е приемливо, предвид доста малката вероятност от случването на такова събитие. Ако обаче си кандидат за истински играч и портфейлът ти стане 60/140 за сметка на ливъридж, при спад нещата ще изглеждат доста по-различно. Разбира се можеш да се хеджираш при спад на индекса над определен %, но пак колкото по-често го правиш, толкова повече ще изоставаш от целевата си доходност.

Аха, сега си по ясен Wink
Прав си за лоста, така е. Ама аз заемен капитал не ползвам, естествения ми левъридж идва от това че за портфейла съм ползвал няколко липс опции в/у сп500 и тенекето. Общо съм със 105% някъде експозиция към пазара ( 86% към сп500 и 20% към златото). Общия ми лост е 1.53, тоест кеша ми ( моя си) ми идва дюшеш отгоре и си връткам путовете с него.

Не знам защо настоваш на тия 4% дисконт. За кой пък вече да каже че путовете ги играя на макс -10 делта, по често едноцифрена такава. От всичките ми путове няма ни един с едноцифрен дисконт от пазарната цена към момента на продаването им.
Но да кажем придържайки се към твоя пример - идва черен петък( или понеделник ли беше...) и наско пада супербързо 30% и аз нямайки време да си ролна пута бивам "възнаграден" с негови акции на 10% дисконт от върха. Тоест ще съм 20% под вода.
По зле ли ще съм от тебе когато твоите са паднали 30% ? По бавно ли ще ги възстановя до профит ... Question   Smile



Безплатен обяд няма, да знаеш (особено с опциите). Рано или късно следващия черен лебед ще те дръпне мнооого назад.

ED

Брой мнения : 359
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by pipbel Вто Окт 19, 2021 3:01 pm

kubrat написа:Аз си мисля, че опростявам, ама си мисля на патагонски май.. Решаваме, че си фен на 60/40, обаче облигациите не носят доходност и почваш да продаваш путове в НАСДАК, че да е по-просто. Всеки месец прибираш 0,8% от кеша, този месец например за да ги докараш си продал путове в размер на целият си кеш на 14650, т.е. 4% под текущата цена. НАСДАК този месец пада 30%, твоите опции са упражнени и вместо кеш имаш активи, които струват 75% от кеша ти в началото на месеца. Загубите са в размер от 25% на кеша/или 10% от портфейла/, което ти е целевата доходност за 2-3 години, но е приемливо, предвид доста малката вероятност от случването на такова събитие. Ако обаче си кандидат за истински играч и портфейлът ти стане 60/140 за сметка на ливъридж, при спад нещата ще изглеждат доста по-различно. Разбира се можеш да се хеджираш при спад на индекса над определен %, но пак колкото по-често го правиш, толкова повече ще изоставаш от целевата си доходност.

Аха, сега си по ясен Wink
Прав си за лоста, така е. Ама аз заемен капитал не ползвам, естествения ми левъридж идва от това че за портфейла съм ползвал няколко липс опции в/у сп500 и тенекето. Общо съм със 105% някъде експозиция към пазара ( 86% към сп500 и 20% към златото). Общия ми лост е 1.53, тоест кеша ми ( моя си) ми идва дюшеш отгоре и си връткам путовете с него.

Не знам защо настоваш на тия 4% дисконт. За кой пък вече да каже че путовете ги играя на макс -10 делта, по често едноцифрена такава. От всичките ми путове няма ни един с едноцифрен дисконт от пазарната цена към момента на продаването им.
Но да кажем придържайки се към твоя пример - идва черен петък( или понеделник ли беше...) и наско пада супербързо 30% и аз нямайки време да си ролна пута бивам "възнаграден" с негови акции на 10% дисконт от върха. Тоест ще съм 20% под вода.
По зле ли ще съм от тебе когато твоите са паднали 30% ? По бавно ли ще ги възстановя до профит ... Question Smile


pipbel
pipbel
Admin

Брой мнения : 419
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by kubrat Вто Окт 19, 2021 2:18 pm

Аз си мисля, че опростявам, ама си мисля на патагонски май.. Решаваме, че си фен на 60/40, обаче облигациите не носят доходност и почваш да продаваш путове в НАСДАК, че да е по-просто. Всеки месец прибираш 0,8% от кеша, този месец например за да ги докараш си продал путове в размер на целият си кеш на 14650, т.е. 4% под текущата цена. НАСДАК този месец пада 30%, твоите опции са упражнени и вместо кеш имаш активи, които струват 75% от кеша ти в началото на месеца. Загубите са в размер от 25% на кеша/или 10% от портфейла/, което ти е целевата доходност за 2-3 години, но е приемливо, предвид доста малката вероятност от случването на такова събитие. Ако обаче си кандидат за истински играч и портфейлът ти стане 60/140 за сметка на ливъридж, при спад нещата ще изглеждат доста по-различно. Разбира се можеш да се хеджираш при спад на индекса над определен %, но пак колкото по-често го правиш, толкова повече ще изоставаш от целевата си доходност.

kubrat

Брой мнения : 4
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by pipbel Вто Окт 19, 2021 2:07 pm

Money написа:Само питам  Smile  Ако е бъзик, то е под формата на въпрос. И Пип явно интуитивно вижда, че не е толкова безрисково, щом не иска да мине изцяло на тази стратегия  Laughing


kubrat написа:Мишо, бъзикаш се пак, как ще е нисък риска? Very Happy Ако опростим примера с вчерашните цени за НАСДАК и изтичане след месец ще вземеш 0,8% премия за 4% по-ниска цена, т.е. ако улучи кофти месец ще трябва да го избива 2-3 години, условно казано.

Не е съвсем така. Интерпретацията е в маалко по друг смисъл.
По скоро още се щипя къде съм спал досега и все още не мога да повярвам изцяло че съществува такава игра по пазара, където  да постигаш (и реализираш) печалба с POP ( probability of profit) над 90%....
За това оставям на времето и опита да ме убедят окончателно. Засега всичко си върви на 6 Cool
pipbel
pipbel
Admin

Брой мнения : 419
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Money Вто Окт 19, 2021 1:53 pm

Само питам  Smile  Ако е бъзик, то е под формата на въпрос. И Пип явно интуитивно вижда, че не е толкова безрисково, щом не иска да мине изцяло на тази "ниско-рискова" стратегия  Laughing


kubrat написа:Мишо, бъзикаш се пак, как ще е нисък риска? Very Happy Ако опростим примера с вчерашните цени за НАСДАК и изтичане след месец ще вземеш 0,8% премия за 4% по-ниска цена, т.е. ако улучи кофти месец ще трябва да го избива 2-3 години, условно казано.
Money
Money

Брой мнения : 990
Join date : 17.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by pipbel Вто Окт 19, 2021 1:19 pm

kubrat написа:DOTM в ливъриджнати продукти само изглежда такова, аз затова взех примера с НАСДАК и премиите, които носят 10% годишно, по груба аналогия риска за същите премии в други продукти приемам за сходен. Кофтият месец е да кажем -30+%/знам, в миналото го нямаме, значи няма страшно, така ще е и занапред Smile /, от които спестяваш 4%, заради разстоянието до страйка. Ролването е ясно, то не променя калколациите, а и при печалба за да стигаш целевата доходност трябва постоянно да продаваш нови путове/в моят пример-веднъж месечно/. От моя гледна точка изводите са 2- 10% са целевата доходност при идеални обстоятелства, в повечето години реализираната ще е по-ниска: и второ- че целевата доходност е достатъчно консервативно определена и можеш да понесеш без свръхдрама и катастрофични сценарии за пазара докато е само върху кеша от портфейла, ако увеличиш още ливъриджа на портфейла с идеята да гониш тези десетина % нещата вече няма да са така.

Я пак ако обичаш....че днес май зацепвам по бавно от обичайното...
pipbel
pipbel
Admin

Брой мнения : 419
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by kubrat Вто Окт 19, 2021 12:51 pm

DOTM в ливъриджнати продукти само изглежда такова, аз затова взех примера с НАСДАК и премиите, които носят 10% годишно, по груба аналогия риска за същите премии в други продукти приемам за сходен. Кофтият месец е да кажем -30+%/знам, в миналото го нямаме, значи няма страшно, така ще е и занапред Smile /, от които спестяваш 4%, заради разстоянието до страйка. Ролването е ясно, то не променя калколациите, а и при печалба за да стигаш целевата доходност трябва постоянно да продаваш нови путове/в моят пример-веднъж месечно/. От моя гледна точка изводите са 2- 10% са целевата доходност при идеални обстоятелства, в повечето години реализираната ще е по-ниска: и второ- че целевата доходност е достатъчно консервативно определена и можеш да понесеш без свръхдрама и катастрофични сценарии за пазара докато е само върху кеша от портфейла, ако увеличиш още ливъриджа на портфейла с идеята да гониш тези десетина % нещата вече няма да са така.

kubrat

Брой мнения : 4
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by pipbel Вто Окт 19, 2021 11:37 am

kubrat написа:Мишо, бъзикаш се пак, как ще е нисък риска? Very Happy Ако опростим примера с вчерашните цени за НАСДАК и изтичане след месец ще вземеш 0,8% премия за 4% по-ниска цена, т.е. ако улучи кофти месец ще трябва да го избива 2-3 години, условно казано.

Това твоето "опростяване" не можах много да го хвана....нито кофтия месец и избиването Shocked

1во не заставам на залози от 4% дисконт, а на двуцифрен такъв от цената, казах няколко пъти вече че съм DOTM, a не само ОТМ.
2ро - кофти месец за теб означава пазарната цена да дойде до и под моя страйк, нали ? И сигурно разбираш с това че губя ? Ми не, премията винаги си остава за мене. Освен, това играта не е статична, ако не искам да приема акциите на това ниво - винаги мога да ролна путовете (колкото пъти си реша) за седмица-2 , месец напред за същата и по висока премия и за същия или по нисък дори страйк.
3то - от 5 движения на пазара, залога може да не ми излезе само при едно - силно движение надолу, което се случва доста рядко - виж статистиката колко пъти за месец пазара се е сривал над 10% за последните 50г да кажем. А и както споменах в горните редове - винаги мога да си ремонтирам пута.
Е, освен ако съм някъде без интернет и телефон дни наред. Smile
pipbel
pipbel
Admin

Брой мнения : 419
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by pipbel Вто Окт 19, 2021 11:14 am

Money написа:Пип, не може ли тогава да правиш 10% на целия портфейл от това, ако смяташ, че е толкова нисък риска. Или се опасяваш, че всъщност това може и да е измамно усещане?

Искаш да кажеш да минавам изцяло кеш и само на путове? Не мисля, що да го правя ?
Не е ли по добре да съм си диверсифициран и от маркета да си докарвам пак същите 10% и занапред.

Отделно че ми е доста ново все още, едва от няма 3мес го правя, нека се натрупка поне година опит и/или 100на пута бройка, пък тогава ще хвана калема и ще мисля пак.
pipbel
pipbel
Admin

Брой мнения : 419
Join date : 11.10.2021

Върнете се в началото Go down

Инвестиционни философии - Page 4 Empty Re: Инвестиционни философии

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 4 от 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите